Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia jest procesem leczenia wykorzystującym przede wszystkim relację terapeutyczną, jaka rozwija się pomiędzy pacjentem a terapeutą w trakcie trwania procesu. Praca terapeutyczna polega na dostarczaniu pacjentowi nowego rozumienia jego rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej co między innymi stanowi bazę do wprowadzania korzystnych zmian w funkcjonowaniu psychicznym i społecznym.
Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?
Podejście psychodynamiczne zostało opracowane na podstawie dorobku współczesnej psychiatrii oraz uznanych koncepcji psychoanalitycznych. Paradygmat psychoanalityczny zakłada, że rozumienie życia psychicznego wymaga refleksji nad nieświadomością. Głównym narzędziem w psychoterapii psychodynamicznej jest dialog terapeutyczny.
Dla kogo?
Z psychoterapii prowadzonej w nurcie psychodynamicznym mogą skorzystać osoby, które potrzebują leczenia metodami psychologicznymi.
Jest ona adekwatną metodą leczenia osób, które cierpią z powodu:
- zaburzeń lękowych (np. napady paniki, stany lękowe, fobie),
- dolegliwości psychosomatycznych (np. bóle w klatce piersiowej, migreny, bóle żołądka, problemy dermatologiczne i inne),
- innych zaburzeń lub objawów o podłożu nerwicowym (natrętne myśli, kompulsje, objawy hipochondryczne),
- zaburzeń depresyjnych i innych zaburzeń nastroju,
- zaburzeń osobowości,
- problemów ze snem (np. bezsenność, koszmary nocne),
- zaburzeń jedzenia (anoreksja, bulimia).
Ponadto ta forma psychoterapii jest odpowiednia nawet wtedy, kiedy osoba bezpośrednio nie odczuwa objawów nerwicowych lub depresyjnych, cierpi natomiast z powodu:
- trudności w relacjach interpersonalnych czy partnerskich,
- trudności w wyrażaniu i rozumieniu uczuć i emocji swoich i innych,
- braku satysfakcji z życia,
- niskiego poczucia własnej wartości,
- trudności w utrzymaniu, stabilnych satysfakcjonujących relacji z innymi,
- nadmiernego zamartwiania się o członków rodziny,
- trudności w adaptacji do nowych sytuacji, kryzysy rozwojowe, żałoba, niepełnosprawność
O formie psychoterapii czy podjęciu dalszego kontaktu psychoterapeutycznego decydujemy po kilku (2 - 3) wstępnych konsultacjach diagnostycznych. Prowadzenie psychoterapii odbywa się pod stałą superwizją.
Skuteczność psychoterapii
https://kcp.com.pl/skutecznosc
W odróżnieniu od innych metod terapeutycznych, psychoterapia psychodynamiczna obejmuje leczeniem bardzo szerokie spektrum psychopatologii, uwzględniając Międzynarodową Klasyfikację Chorób (ICD-10, DSM-V),
Wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu: zaburzeń osobowości, zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych oraz innych złożonych trudności emocjonalnych. Skuteczność terapii potwierdzona jest oraz weryfikowana wieloletnimi badaniami naukowymi (Shedler, 2010 w: American Psychologist, tom 65(2) Luty - Marzec 2010, s. 98-109, University of Colorado Denver, School of Medicine), z których wynika, że praca skoncentrowana jest nie tylko na redukcji objawów, ale również zakłada podstawowe zmiany w zakresie funkcjonowania społecznego i interpersonalnego.